Member for Wannon, Dan Tehan, was thrilled to host the Australian Government Sports Awards on Thursday 23 November in Beaufort.

Wannon athletes, coaches, and sporting clubs were acknowledged for their outstanding commitment or achievement in sport.

“The Australian Government Sports Awards present an excellent opportunity to recognise and celebrate the tremendous efforts and achievements within the Wannon sporting community,” said Mr Tehan.

The guest speaker for the Australian Government Sports Awards was Gerard FitzGerald.  Gerard is a former Australian rules footballer who played for Geelong in the Victorian Football League (VFL). He is most notable as the coach of the North Ballarat Football Club in the Victorian Football League, where he won three premierships and is the league’s all-time longest serving coach.

Recipients of the Awards were:

Team Achievement (Primary School)

  • Dancing Diamond Cadet Trio (Warrnambool)
  • Hamilton and Alexandra College Hockey 7s Mixed Team (Hamilton)
  • Our Lady Help of Christians Bowls Team (Warrnambool)
  • Warrnambool Primary School Girls & Boys Tee Ball Teams (Warrnambool)
  • Winda Mara Indigenous Runners (Heywood)

Individual Achievement (Primary School)

  • Anthony DeBono (Warrnambool)
  • Grace Carter (Warrnambool)
  • Jack Sirre (Landsborough)
  • Justin Sirre (Landsborough)

 Team Achievement (Secondary School)

  • Emmanuel College Intermediate Boys AFL Team (Warrnambool)
  • Maryborough Education Centre Senior Cricket Team (Maryborough)

 Individual Achievement U18 Female

  • Kellie Brewster (Heathmere)
  • Kira Burke (Maryborough)
  • Isabella Cutchie (Hamilton)
  • Tully Watt (Dixie)
  • Olivia Henzen (Bookar)

Individual Achievement U18 Male

  • Bradley Saunders (Beaufort)
  • Paddy Turner (Ararat)
  • Brody Couch (Nirranda)
  • Alexander Jennings (Warrnambool)
  • Jack Sharp (Hamilton)

Team Achievement Open

  • Them Girls (Warrnambool)

 Individual Achievement Open Female

  • Aylish Auchettl (Warrnambool)
  • Georgia Wareham (Mortlake)

Individual Achievement Open Male

  • Jason Pritchard (Warrnambool)
  • Jordan Rooke (Warrnambool)
  • Nick Seekamp (Port Fairy)
  • Lachlan Wareham (Mortlake)

Individual Achievement Masters

  • Sue Walter (Hamilton)

Community Contribution by an Individual

  • Sharon Donehue (Hamilton)
  • Wendy Hobbes (Hamilton)
  • Peter Wright (Maryborough)
  • Robyn Thomassen (Hamilton)

 

Photo Gallery: